Jezioro Gardyńskie

Jezioro Gardyńskie

Jezioro Gardyńskie położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, około 6 km na południowy zachód od Mikołajek. Jezioro leży w północno-zachodniej części Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu przyrody Pierwos. Informacje co do dokładnych wymiarów są inne w zależności od źródła. Stąd też powierzchnia zwierciadła wody wynosi od 71,0 ha do 82,6 ha. Objętość jeziora wynosi 2048,2 tys. m³. Położone jest ono na wysokości 116,0 m n.p.m. lub według innych danych – 116,4 m n.p.m. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 11,5 m, z kolei średnia głębokość to 2,5 m. Długość lini brzegowej to 4100 m. Zachodni brzeg jeziora jest pagórkowaty. W pozostałych częściach brzegi są płaskie oraz podmokłe, z reguły bardzo mocno zarośnięte, co wpływa na zarastanie całego zbiornika. Dno jeziora Gardyńskiego jest piaszczysto – muliste. W części środkowej znajduje się jeden głęboczek. W południowo – zachodniej części jeziora wpada do niego dopływ rzeki Krutyni, natomiast w południowej znajduje się cieśnina, która spełnia rolę łącznika z jeziorem Malinówko.

Pobliskie miejscowości to m.in. Bobrówko, Iznota, Nowy Most, Ukta, czy Lisunie.

Przez jezioro biegnie szlak kajakowy rzeki Krutyni, rozwinięta jest więc tutaj turystyka kajakowa. Na jeziorze obowiązuje jednak zakaz wędkowania.

Z ciekawostek: nad jeziorem Gardyńskim rozgrywa się większość akcji w powieści młodzieżowej pt. „Zatoka Żarłocznego Szczupaka“, której autorem jest Eugeniusz Paukszta (1957).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *