Kanał Giżycki

Kanał Giżycki

  • Województwo   warmińsko-mazurskie
  • Początek          Jezioro Niegocin
  • Koniec  Jeziorem Kisajno
  • Długość           2,13 km
  • Głębokość maksymalna 1,9 m
  • Udostępniony dla żeglugi         Tak

Kanał Giżycki zwany również Łuczańskim, należy do kanałów mazurskich. Łączy dwa jeziora: Niegocin i Kisajno. Jego długość wynosi 2130 metrów, a głębokość prawie 2 metry. Kanał na swej długości przechodzi przez zachodnią część miasta Giżycko. Przecina Giżycko w kilku punktach, m.in. pod mostem kolejowym, mija most obrotowy, pod kładką dla pieszych i przecina dwa mosty drogowe.

Popularnym miejscem turystycznym jest tzw. most obrotowy. Został on wybudowany w 1898 przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg in Schlesien z.Zielonej Góry, jako połączenie Giżycka z Twierdzą Boyen. Inżynierowie skonstruowali oryginalny na tamte czasy projekt przęsła, które obracało się w bok, a nie podnosiło do góry. Ma ono ponad 20 metrów długości i 8 metrów szerokości.

Most waży ponad 100 ton, lecz za pomocą odpowiednich rozwiązań technologicznych, może być obracany ręcznie przez jednego operatora. W latach 1960-1970 most został wyposażony w napęd elektryczny, jednak spowodowało to zniszczenie nabrzeża. Most rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Nie został on jednak ciepło przyjęty przez mieszkańców, więc przywrócono starszy model. Dopiero w 1993 został on ponownie otworzony. Aktualnie jego obsługa jest ręczna, tak jak było to pierwotnie zamierzone przez konstruktorów.

Dla mniejszych statków przygotowany jest tzw. Stary Kanał, którzy tworzą Kanał Niegociński i Kanał Piękna Góra. Był on również wykorzystywany, gdy most obrotowy był remontowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *