Jezioro Bełdany

Jezioro Bełdany

Bełdany to jezioro polodowcowe, typowo rynnowe, o długości 12,4 km i szerokości maksymalnej 2,4 km. Jezioro położone jest w województwie warmińsko- mazurskim,
w powiecie mrągowskim. Należy do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro leży na wysokości 116 m n.p.m. Średnia głębokość akwenu to 10 m, zaś maksymalna 46 m. Pojemność masy jeziornej liczy 94 847,6 tys. m³. Obecna powierzchnia zbiornika to 944 ha, niestety z upływem lat maleje. Według danych z roku 1955, powierzchnia jeziora wynosiła wtedy 1 241,6 ha. Linia brzegowa, o długości ponad 30 km, jest dość zróżnicowana. Brzegi są wysokie, strome oraz zalesione. Jej południowa część jest mocno rozwinięta, północna natomiast jest węższa i mniej urozmaicona. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Strefa przybrzeżna (litoral) jeziora Bełdany zajmuje 26% powierzchni zbiornika, w tym prawie 3/4 to roślinność zanurzona. Bezpośrednim otoczeniem jeziora jest Puszcza Piska. Gatunki ryb, które występują w jeziorze to: płoć, leszcz i sandacz, szczupak, okoń oraz węgorz.

Jezioro Bełdany na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim, a w południowej części poprzez śluzę komorową Guzianka z jeziorem Guzianka Mała i dalej z jeziorem Guzianka Wielka, a także z jeziorem Nidzkim. Znajduje się tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych. Samo jezioro Bełdany uważane jest za jedno z najpiękniejszych jezior mazurskich. Jest także jednym z najbardziej uczęszczanych i zatłoczonych jezior. Bełdany wraz z jeziorem Mikołajskim są częścią „jachtostrady” mazurskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *