Jezioro Płociczno

Jezioro Płociczno

Jezioro Płociczno położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno, na wysokości 129,9 m n.p.m. Według różnych źródeł powierzchnia zwierciadła wody wynosi od 18,5 ha do 21,5 ha. Średnia głębokość jeziora to  3,1 m, a maksymalna 7,1 m lub 9,3 m. Objętość zbiornika sięga 662,4 tys. m³. Brzegi przeważnie są wysokie, wzniesione i pagórkowate. Najbliższym otoczeniem jeziora są lasy sosnowe. Natomiast bezpośrednio nad brzegiem rosną niewielkie skupiska drzew liściastych: są to olchy oraz pojedyncze brzozy. Jezioro leży w głębi kompleksu leśnego, ograniczonego drogami: Wielbark – Jedwabno – Szczytno. Jezioro jest dość dobrze dostępne. Brzegi porasta roślinność szuwarowa. Dominuje tutaj trzcina, oczeret, pałka szerokolistna i wąskolistna. Dno zbiornika jest muliste, od strony zachodniej i południowej miejscami nawet piaszczyste. Jezioro jest wydłużone ze wschodu na zachód oraz zwężone w środkowej części. Na południowym wschodzie istnieje niewielkie połączenie z jeziorem Jasnym. Warto również zobaczyć położony w pobliżu rezerwat przyrody Galwica (zajmuje powierzchnię 95,09 ha).

Jezioro Płociczno leży na zachód od miejscowości Szyman, a na wschód od miejscowości Piduń, na obszarze objętym Natura 2000 (PLB) Puszcza Napiwodzko-Ramucka.

Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. W jeziorze występują licznie gatunki ryb m.in. okoń, szczupak, lin i karaś, leszcz oraz wzdręga, rzadziej węgorz. Populacja okoni jest tutaj bardzo liczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *