Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy. Jest to jezioro morenowe (moreny dennej), wytopiskowe, największe w Polsce. System jezior Śniardwy, Kaczerajno, Seksty i Warnołty zajmuje powierzchnię 113,4 km². Średnia głębokość jeziora Śniardwy wynosi 6,5 m, a maksymalna 23,4 m. Lustro wody położone jest na wysokości 117 m n.p.m. Zaobserwować można liczne zatoki, z których dwie południowe zostały nazwane jeziorami: Warnołty i Seksty. Przez jezioro Śniardwy prowadzi szlak żeglugi morskiej. Jednak w wielu miejscach, tuż pod powierzchnią wody (20- 30 cm) znajdują się głazy narzutowe, utrudniające żeglugę. Brzegi jeziora są niskie, trudno dostępne i zabagnione, porośnięte sitowiem oraz tatarakiem.

Na jeziorze znajduje się osiem wysp. Największe z nich to Szeroki Ostrów (o powierzchni 70 ha), Czarci Ostrów (długość to około 350 m, a szerokość 200 m, wznosi się 12 m ponad wodami jeziora), Wyspa Pajęcza (bardzo niska i podmokła, przez co nie jest atrakcyjna turystycznie). Jezioro Śniardwy jest jednym z nielicznych zbiorników, który posiada dwa odpływy powierzchniowe. Pierwszy to Kanał Jegliński, prowadzący do jeziora Roś, drugi to rzeka Wyszka, która wpływa do jeziora Białoławki.

Całość terenu Śniardw leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Dodatkowo obszar jeziora obejmuje specjalna ochrona ptaków „Puszcza Piska”.

Miejscowości, które są usytuowane bezpośrednio nad brzegami jeziora to m.in Popielno, Głodowo, Okartowo i Nowe Guty. Nazwę Śniardwy ustalono urzędowo w 1950 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.