Jezioro Ełckie – opis

Rekultywacja jeziora Ełckiego

Od lipca 1999 roku północna część Jeziora Ełckiego, z uwagi na silne deficyty tlenowe latem i występowanie siarkowodoru, poddawana jest zabiegom rekultywacyjnym. Wody jeziora są napowietrzane za pomocą dwóch urządzeń o nazwie STRATIFLOX 1000 o długości 20 m, przy jednoczesnym dozowaniu do wody substancji chemicznej (soli żelaza) PIX, która powoduje dezaktywację związków fosforu zawartych w wodzie.

Na zlecenie Urzędu Miasta Ełk nadzór merytoryczny nad rekultywacją sprawuje, Stacja Hydrobiologiczna Polskiej Akademii Nauk w Mikołajkach.
Konsekwencją zabiegów rekultywacji będzie: usunięcie siarkowodoru z naddenych wód plosa, wytworzenie utlenionej warstwy na powierzchni osadów dennych, co wyeliminuje wydzielanie fosforu z dna, ograniczenie biomasy glonów w strefie powierzchniowej, wzrost przejrzystości wody, rozwój fauny dennej w związku z natlenieniem wód naddennych, rozwój roślinności oraz pojawienie się ryb.

W 2003 roku wyniki analizy czynników fizyko-chemicznych siedliska pelagialu Jeziora Ełckiego dowiodły o pozytywnych zmianach, jakie zaszły w napowietrzanych silosach. Nastąpił wzrost tlenu w wodach i warstwach przydennych, które spowodowało znaczne obniżenie ilości siarkowodoru w warstwie naddennej.

W oparciu o badania przeprowadzone w 2002 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości.

Ryby występujące w jeziorze
karaś leszcz lin płoć sandacz sieja szczupak węgorz

Rzeka Ełk
Rzeka jest prawobrzeżnym dopływem Biebrzyo długości całkowitej  113,6 km.
Przepływa przez teren powiatu gołdapskiego, oleckiego, oraz ełckiego.
Największymi miejscowościami położonymi nad rzeką Ełk są Straduny, Nowa Wieś Ełcka i Prostki.
Rzeka jest odbiornikiem ścieków z oczyszczalni osiedlowej w Stradunach,
która poprzez rów melioracyjny odprowadza przeszło 70m3/d ścieków oczyszczonych mechaniczno – biologicznie z chemicznym wytraceniem fosforu. Gorzelnia Rolnicza w Stradunach poprzez rów melioracyjny odprowadza ok 50m3/d ścieków oczyszczonych mechaniczno – biologicznie.

Do dopływu rzeki Ełk ( kanał Świętajno – Połomska Młynówka ) odprowadzane są również niewielkie ilości ścieków z oczyszczalni w Świętajnie koło Olecka. Poniżej stanowiska pomiarowo – kontrolnego w Nowej Wsi Ełckiej do rzeki odprowadzane są ścieki z Ełku. Badania jakości wody przeprowadzono w przekroju wody na stanowisku pomiarowym w Nowej Wsi Ełckiej w 2004r.
Wody rzeki Ełk odpowiadały normom III klasy czystości.

Jezioro jest głębokie z urozmaiconym ukształtowaniem dna. Tworzy szereg głęboczaków i wypłaceń. Najgłębsze miejsce jeziora znajduje się w północnej części plosa środkowego. W plosie tym znajdują się także inne zagłębienia o znacznej głębokości. Stoki misy jeziornej w całym plosie są bardzo strome, co utrudnia prowadzenie odłowów rybackich, zarówno sprzętem ciągnionym jak i stawnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.