Jezioro Sambród

MOTŁAWA WIELKA

45,2/0 7,5 B3

Jezioro to ma kształt podkowy, której grzbiet skierowany jest na północ, a ramiona wydłużone z północnego wschodu na północny zachód. Przewężenie łączy zbiornik z jeziorem Motławą Małą, rów z rzeczką Dzierzgonią. Brzegi są wysokie, miejscami strome. Na półwyspie między ramionami jeziora rośnie las. Na północnym brzegu leży wieś Przezmark, na innych pola uprawne. Dojazd: Morąg — Zalewo — Przezmark.

 

PINIEWO (Pinowskie)

71,2/1,0 typ: linowo-szczupakowy C2

Zbiornik ten, wydłużony na osi północny zachód — południowy wschód, składa się z dwóch wąskich akwenów: mniejszego — zachodniego i znacznie większego — wschodniego, połączonych ze sobą kilometrowym przewężeniem—kanałem. Wschodni kraniec jeziora rozdzielony jest na dwie zatoki przez wybiegający tu w ploso trójkątny cypel. W środkowej partii wschodniego akwenu leży owalna wyspa, wyraźnie wznosząca się nad lustro wody. Przez jezioro Piniewo przebiega szlak Kanału Elbląskiego. Prowadzi on z jeziora Sambrodu i uchodzi do krańca północnej zatoki, wylot znajduje się po przeciwległej stronie zbiornika. Stąd kanał biegnie do jeziora Drużna. Zachodni akwen Piniewa łączy się krótkim przewężeniem, przy południowo-wschodnim brzegu, z Jeziorem Budwickim.

Brzegi zbiornika są płaskie, często podmokłe, dopiero w pewnej odległości od lustra wody wznoszą się wyżej. Otoczenie stanowią łąki, mokradła oraz pola uprawne. Przy wschodnim krańcu położone są wsie Karczemka i Ry-baki; w pobliżu przeciwległego krańca, na brzegu północnym — Piniewo. Na wysokości przewężenia łączącego oba akweny, na brzegu północnym, znajduje się wieś Awajki. Przy wschodnim krańcu przebiega szosa na trasie Małdyty — Zielonka Pasłęcka (przez Karczemkę i Rybaki).

 

POZORTY

45,3/0 16,7 typ: leszczowy C3

Wydłużony zbiornik skręcający z północy na południowy wschód. Wypływają z niego rowy, odprowadzające wodę do jezior Ewing i Ślepego. Wokół wysoko wznoszących się, odcinkami stromych brzegów rozciągają się pola uprawne; od strony południowej do wybrzeża przylega wąski pas leśny. Przy zachodnim brzegu leży wieś Pozorty, a przy północnym krańcu akwenu Drynki. Dojazd: Zalewo — Barty — Pozorty (trasa na Małdyty).

SAMBRÓD

128,6/0,8 4,3 typ: linowo-szczupakowy C2

Zbiornik mocno wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. W środkowej części zachodniego brzegu znajduje się wąski półwysep biegnący na wschód prawie do brzegu jeziora. W tym miejscu powstało przewężenie, przez które przerzucono most linii kolejowej. Sambród leży na trasie żeglugowej Kanału Elbląskiego (Ostróda — Elbląg). Wejście do kanałów znajduje się przy krańcach zbiornika. W południowej części plosa leżą dwie małe, podmokłe, porośnięte krzakami wysepki. Niewysokie, łagodnie wznoszące się lub pagórkowate brzegi są otoczone głównie polami uprawnymi i łąkami. Niewielki pas leśny przylega do południowej części zachodniego brzegu. W pobliżu południowego krańca jeziora leżą Małdyty. Dość atrakcyjna widokowo okolica, dobre miejsca na obozowiska.

 

SASINY

53,2/0 26,5 typ: leszczowy C2

Malownicze jezioro, wydłużone z przełamaną osią długości. Północna część zbiornika ciągnie się ze wschodu na zachód, po czym ploso skręca na południowy wschód. Przy brzegu północno-zachodnim znajduje się niewielka zatoka. Sasiny są połączone rowem z Kanałem Elbląskim. Wysokie i odcinkami stromo wznoszące się wybrzeże jest otoczone polami uprawnymi, tylko od północy przylega do jeziora las. Na brzegu zachodnim leży wieś Sasiny, przy południowym — w pobliżu wschodniego krańca akwenu — wieś Niedźwiada. Dojazd: szosą z Małdyt w kierunku Pasłęka i przed wsią Karczemką zjazd na drogę bitą prowadzącą przez Gizajny, Budwity i Kadzie do Sasin. Wokół zbiornika są miejsca na obozowiska.

 

SMOLNE BAGNO

8,9/0 C2

Dość ładne jeziorko wydłużone z północy na południe, w częściach północno-wschodniej i południowo-zachodniej linię brzegową urozmaicają zatoki. Wypływa z niego rów odprowadzający wodę do Kanału Elbląskiego. Wokół płaskiego obrzeża rozciągają się lasy. W odległości około 800 m na zachód leżą Małdyty.

Dojazd: z Małdyt drogą gruntową prowadzącą przez pola i lasy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim (trasa na Wilamowo).

Malownicza okolica zbiornika, położona z dala od większych osiedli ludzkich, zapewnia dogodne miejsca na biwaki.

 

SURZYCKIE (Liksainy, Żurki)

15,9/0 8,9 typ: linowo-szczupakowy C3

Zbiornik ten rozciąga się ze wschodu na zachód. Rów odprowadza z niego wodę do jeziora Rudej Wody. Brzegi są wysokie i pagórkowate, tylko przy północno-zachodnim krańcu — płaskie. Otoczenie stanowią pola uprawne i łąki. W odległości około 600 m na wschód leży wieś Liksajny. Dojazd: Małdyty — Wodziany — Liksajny i stąd na zachód do jeziora prowadzi droga gruntowa.

 

Ślepe (Czarne k/Kęt)

9,6/0 około 6,0 typ: linowo-szczupakowy C3

Owalny zbiornik, nieco wydłużony z północy na południe. Wypływa z niego rów odprowadzający wodę do jeziora Pozort. Wokół płaskich, rozlanych i trudno dostępnych brzegów rozciągają się torfowiska oraz kępy podmokłego lasu. Około 250 m na południe jest położona wieś Kątki.

Dojazd: Małdyty — Plękity i dalej drogą gruntową na zachód do wsi Klonowego Dworu. Stąd droga przez pola prowadzi do wsi Kęt i dalej na południowy zachód do Kątek.

 

WITOSZEWSKIE

68,3/1,2 12,2 typ: leszczowy B3

Atrakcyjne widokowo jezioro, nie posiadające żadnych połączeń wodnych, nieco wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. W południowej części plosa znajduje się niewysoka wyspa. Brzegi zbiornika wznoszą się wysoko, jedynie wschodnia część południowego wybrzeża jest płaska i podmokła. Jezioro Witoszewskie jest okolone dużymi obszarami leśnymi. Około 900 m na południowy zachód leży wieś Witoszewo. Przy południowym krańcu jeziora przebiega śródleśna droga.

Dojazd: z Zalewa szosą na Półwieś i dalej drogą na południowy zachód do Witoszewa. Stąd do jeziora prowadzi droga śródleśna.

W malowniczej, ustronnej okolicy jeziora znajduje się wiele dogodnych miejsc biwakowych.

 

WODZIAŃSKIE (Wodziany)

5,0/0 około 7,0 typ: linowo-szczupakowy C3

Malowicze jeziorko, wydłużone z północnego wschodu na południowy zachód. Wypływa z niego rów do jeziora Kęt. Wokół wysokich i miejscami stromych brzegów rozciągają się pola uprawne. Przy południowym krańcu zbiornika położona jest wieś Wodziainy. Dojazd: Małdyty — Wodziany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.