BIAŁA KUTA
21,3/0 3,2 typ: linowo-szczupakowy A3
Jezioro to wydłuża się z północy na południe. Południowa część rozszerza się w zaokrąglony akwen, z którego odpływa strumyk do jeziora Wilkusa. Północny akwen łączy się rowem z Krzywą Kutą.
Dookoła wszystkich brzegów rośnie las. Najbliższa osada Wilkus leży około 1000 m na południowy zachód.
Dojazd: Pozezdrze — Kuty i dalej szosą na Jakunówko (około 750 m) do rozwidlenia z leśną drogą biegnącą na południe. Prowadzi ona do szosy Przerwanki — Jakunówko między jeziorami Białą Kutą i Krzywą Kutą.
BIAŁE k/jez. Goldopiwa
7,4/0 1,8 typ: karasiowy A3
Okrągławe jeziorko, położone na obrzeżu jeziora Gołdopiwa, połączone z nim zarośniętym i zabagnionym przewężeniem. Rowami łączy się z zanikającym jeziorkiem Przerwankami *.
Brzegi są płaskie, rozlane, zarośnięte roślinnością bagienną, trudno dostępne. Otoczenie stanowią bagna i podmokłe łąki. Około 300 m na zachód leży wieś Przerwanki.
BIAŁE k/Stręgielka
9,4 typ: karasiowy A3
Jezioro wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód, połączone rowem z jeziorem Stręgielkiem Małym.
Wokół pagórkowatych, łagodnie wzniesionych brzegów biegną dróżki. Jezioro otacza las, tylko przy południowej części wschodniego brzegu znajdują się pola. Około 1000 m na wschód leży wieś Stręgielek.
Dojazd: Węgorzewo — Stręgiel — Stręgielek i dalej polną drogą około 1200 m ma zachód i południowy zachód.
BRZĄS (Przyleśne, Wilkus Mały)
28,7/0 1,5 typ: linowo-szczupakowy A3
Jest to owalne jezioro, którego dłuższa oś jest skierowana ze wschodu na zachód. Od strony wschodniej Brząs łączy się krótką cieśniną z jeziorem Wilkusem; z przeciwległego krańca wypływa rzeka Sapina, tocząca swoje wody do jeziora Pozezdrza.
Płaskie lub łagodnie wznoszące się brzegi są otoczone polami uprawnymi i łąkami, od strony północnej — podmokłymi. Przy południowym brzegu leży osada Przerwanki. Tu również ciągnie się droga gruntowa do sizosy, na trasie Pozezdrze — Kuty.
Dojazd: Węgorzewo — Pozezdrze — Przerwanki i dalej tą szosą około 300 m do skrzyżowania z drogą gruntową biegnącą na północ do osady Przerwanek.
BURTELNIK (Bartelnik)
6,0/0 3,0 typ: linowo-szczupakowy A3
Okrągłe jeziorko połączone rowem z Gołdopiwem. Płaskie lub łagodnie wzniesione brzegi są otoczone łąkami. Około 450 m na północ leży wieś Przerwanki.
Dojazd: Pozezdrze — Przerwanki i stąd polną drogą na południe.
CZARNA KUTA
25,5/0 4,5 hodowlane A3
Jezioro to składa się z dwóch akwenów: okrągłego (zachodniego) i połączonego z nim przewężeniem — owalnego (oś północny zachód — południe). W zachodnim krańcu łączy się rowem z jeziorem Głęboką Kutą. Brzegi są płaskie lub łagodnie wzniesione; na północnym leży wieś Kuty, na innych pola i łąki. Z trzech stron jeziora biegną drogi.
Dojazd: Pozezdrze — Kuty.
DARGIN
3030/0 typ: sielawowy A3
Dargin należy do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Od zachodu łączy się otwartym plosem z jeziorem Łabapem, od południa z Kisajnem, od wschodu rowami ze Skarżem i Dgałem Małym, od północy przewężeniem z Kirsajtami.
Jezioro przypomina kształtem trójkąt równoboczny, którego wierzchołek jest skierowany na północ. Dwie małe wyspy Poganckie Kępy są położone około 1000 m od środka południowego brzegu.
Południowy brzeg jest wysoki i stromy, pozostałe płaskie lub łagodnie wzniesione. Przy brzegach leżą: wieś Nowy Harsz (przy wschodnim), PGR Poganty i PGR Róg Pierkunowski (przy południowym). Wzdłuż północnego brzegu biegnie szosa Harsz — Sztynort Duży.
Na półwyspie Fuledzkim Rogu znajduje się rezerwat geologiczny — głazowisko, na wschodnim brzegu wielkiego półwyspu (dzielącego Dargin od Mamr) rezerwat torfowiskowy Mokre.
DEJGUĆ (Dziaduszyn)
5,8/0 typ: linowo-szczupakowy A3
Hydrologicznie zamknięte, okrągłe jeziorko. Brzegi części północnej są łagodnie wzniesione, inne wysokie i strome. Wzdłuż brzegów biegną drogi i ścieżki. Przy południowo-zachodnim brzegu leży wieś Dziaduszyn. Dojazd: Węgorzewo — Ogonki — Dziaduszyn.
DGAŁ MAŁY (Dgałek)
14,2 16,8 hodowlane A3
Wydłużone, z północy na południe, jeziorko połączone rowem z jeziorem Dgałem Wielkim i strumykiem z Darginem.
Otoczenie stanowią pola oraz łąki, przy brzegu północnym i północno-zachodnim podmokłe. Brzegi — wschodni i południowa część zachodniego są dość wysokie, miejscami nawet strome. Najbliższa wieś Pieczarki leży około 1700 m w linii prostej, na południowy wschód nad Dgałem Wielkim. Dojazd: Pozezdrze — Pieczarki.
DGAŁ WIELKI
94,0/0 18,8 hodowlane A3
Owalne jezioro (oś wschód—zachód) z trzema niewielkimi zatokami. Od północy łączy się rowem z jeziorami Dgałem Małym i Warniakiem, z południowo-wschodniej zatoki wypływa strumyk do jeziora Skarża.
Brzegi zachodni i południowy są wysokie, pagórkowate i często strome, pozostałe płaskie; przy północnym i wschodnim leżą łąki, przy południowo-wschodnim wieś Pieczarki, inne pokryte są polami. Wzdłuż wschodniego brzegu biegnie szosa, przy południowym droga polna.
GŁĘBOKA KUTA (Przytulskie)
16,5/0 22,0 typ: leszczowy A3
Owalne jezioro położone na osi południowy zachód — północny wschód. We wschodnim krańcu łączy się rowem z leżącym nie opodal jeziorem Czarną Kutą, a w zachodnim — systemem rowów — z oddalonymi Stręglem i Romintami.
Brzegi są wysokie i strome; na wschodnim rośnie las i biegnie szosa do wsi Kut, na południowym leży wieś Przytuły, na pozostałych pola uprawne. Dojazd: Pozezdrze — Kuty.