Jezioro Mamry

GOŁDOPIWO

862,5/0 26,9 typ: sielawowy A3

Owalny zbiornik ułożony na osi północ — południe. W północnej części znajdują się dwie zatoki. We wschodniej Gołdopiwo łączy się przewężeniem z Jeziorem Żabińskim, z zachodniej wypływa rzeka Sapina do jeziora Wilkusa. Rów przy zachodnim brzegu łączy zbiornik z jeziorem Burtelni-kiem, a od południa wpada rzeczka Górna Sapina z jeziora Sumówka i rów z Brożówki.

Koło zachodniej zatoki i na części wschodniego brzegu znajdują się podmokłe łąki i mokradła. Pozostałe brzegi są na ogół wysokie. Od północy leżą lasy, z innych stron pola i łąki; na wschodnim brzegu wieś Jeziorowskie i PGR Jasieniec, około 500 m na południe — Kruklanki.

Dojazd: pociągiem do stacji Kruklanki lub szosą do Kruklanek i na Jeziorowskie.

 

HARSZ

216,2/0 47,0 typ: sielawowy A3

Jezioro wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. Od strony północno-wschodniej ma dużą, okrągławą zatokę, połączoną z plosem jeziora wydłużoną cieśniną. Zatoka ta bywa wyodrębniana jako jezioro Harsz Mały. Linia brzegowa całego akwenu jest mało urozmaicona. Harsz łączy się rowem z jeziorem Swięcajtami.

Wokół płaskich lub łagodnie wznoszących się obrzeży rozciągają się łąki, pola uprawne, a od strony północnej — kępy leśne i zagajniki. Przy południowym krańcu leży wieś Harsz. Południowo-zachodnim brzegiem biegnie szosa na trasie Harsz — Sztynort, w pobliżu wschodniego — droga gruntowa na trasie Harsz — Róg.

Dojazd: Węgorzewo — Pozezdrze — Harsz.

 

JAGOCZANY (Błędnik, Jeż)

5,1/0 3,0 typ: karasiowy A3

Owalne, hydrologicznie zamknięte jeziorko położone przy szosie Węgorzewo — Giżycko. Płaskie brzegi są od północnego wschodu otoczone lasem, z innych stron łąkami.

Dojazd: Węgorzewo — Ogonki i dalej szosą około 1900 m na Giżycko.

 

KIRSAITY

207,0/4,0 5,8 typ: linowo-szczupakowy A3

Zbiornik ten należy do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Od południowego wschodu łączy się przewężeniem z jeziorem Darginem; w tym miejscu leży wyspa Kirsajty, mostami połączona z brzegami. Przewężenie łączące z Mamrami znajduje się od północnego zachodu. W środkowej części jeziora przy zachodnim brzegu leży druga z wysp.

Brzegi są podmokłe i płaskie. Dojazd: Pozezdrze — Harsz — Sztynort.

 

KRZYWA KUTA

131,2/1,4 26,5 typ: leszczowy B3

Rozczłonkowane, malownicze jezioro o urozmaiconej linii brzegowej. Jego północna owalna część (oś północny wschód — południowy zachód) łączy się z wydłużoną częścią południową (oś północny zachód — południowy wschód). Duża zatoka w zachodnim brzegu łączy się rowem z jeziorem Białą Kutą. Na północnym akwenie leżą trzy płaskie, zalesione wyspy, czwarta w akwenie południowym.

Brzegi są wysokie i miejscami strome. Zachodnią część jeziora otaczają lasy, na innych brzegach rozciągają się pola i skrawki łąk. Obok południowo-zachodniego krańca biegnie szosa Przerwanki — Jakunówko.

 

LEMIĘT (Leminek)

78,8/0 18,3 hodowlane A3

Lekko wydłużony zbiornik (oś wschód — zachód) połączony rowem z jeziorem Pozezdrzem. Z północno-zachodniego krańca wypływa strumień do jeziora Święcajt.

Brzeg północny i wschodnia część południowego są wysokie i strome, pozostałe płaskie lub łagodnie wzniesione. Dookoła leżą pola uprawne i łąki. Przy południowo-zachodnim brzegu biegnie droga, przy południowym leży osada Okowizna.

Dojazd: Węgorzewo — Ogonki — wieś Okowizna — osada Okowizna.

 

ŁABAP

(Powierzchnia łącznie z jeziorem Darginem) A3

Łabap należy do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Jest położony między jeziorami Dobskim a Darginem i połączony z nimi otwartym plosem. Granica z Jeziorem Dobskim biegnie wzdłuż linii łączącej półwysep Fuledzki Róg z półwyspem na zachodnim brzegu (koło PGR Jerzykowa), z Darginem wzdłuż linii przeprowadzonej od półwyspu Królewskiego Rogu do najbardziej ma wschód wysuniętego punktu na północnym brzegu.

Jezioro ma kształt wydłużony ze wschodu na zachód; we wschodniej części, na środku plosa leży płaska wyspa lima.

Brzegi północno-zachodni i północny (na wielkim półwyspie dzielącym Łabap od Mamr) są wysokie i strome, północmo-wschodni niższy. Brzegiem biegną drogi. U podstawy półwyspu leży PGR Jerzykowo, na półwyspie — PGR Łabapa, a blisko krańca półwyspu Jezioro Sztynorckie połączone rowem z Łabapem.

Dojazd: Sztynort Duży — Łabapa.

 

ŁĘKUK WIELKI k/Jeleniego Rogu

20,7/0 12,5 typ: leszczowy B3

Owalne jezioro (oś wschód — zachód) z zatoką, przy północnym brzegu wypływa z niego strumień do Jeziora Żabińskiego.

Brzegi wysokie i miejscami dość strome, są otoczone polami i skrawkami łąk; na północno-wschodnim leży gospodarstwo Łękuk Wielki, w pobliżu południowego PGR Jeleni Róg.

Dojazd: Kruklanki — Jeziorowskie — Podleśne — Jeleni Róg.

 

ŁUPINEK

10,5/0 5,0 typ: linowo-szczupakowy A2

Wydłużone jeziorko (oś wschód — zachód) połączone rowem z jeziorem Stręglem.

Brzegi wysokie, pagórkowate, tylko przy krańcach płaskie, są otoczone polami uprawnymi. Od najbliższego osiedla Kolonii Rybackiej dzieli jezioro odległość około 750 m.

Dojazd: Węgorzewo — Kolonia Rybacka i dalej polną drogą na północny wschód.

MAMRY

2504,0/55,0 43,8 typ: sielawowy A3

Jezioro należy do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Kształt ma zbliżony do kwadratu ułożonego na liniach wschód — zachód, północ — południe. W zachodniej części północnego boku znajduje się wielka zatoka Przystań*; u jej podstawy rozpoczyna się Kanał Mazurski zmierzający do jeziora Rydzówki. Z północno-wschodniego kąta jeziora wypływa rzeka Węgorapa. W południowo-wschodnim rogu znajduje się zatoka Bodma”, przez którą Mamry łączą się z jeziorem Święcajtami. Od południa przewężenie łączy zbiornik z jeziorem Kirsajtami, strumyk z Jeziorem Sztynorckim; w południowej części zachodniego brzegu rów — z Jeziorem Pniewskim. Na Mamrach leży siedem wysp. Dwie — największe z nich — Upałty i Mała Kępa objęte są ochroną rezerwatową.

Brzegi zatoki Przystani i środkowa część północnego brzegu Mamr (półwysep Zwierzyniecki Róg) są wysokie i miejscami strome. Leżą tam pola uprawne, łąki i kępy lasu. Inne brzegi są płaskie i rozmyte, otoczone mokradłami i podmokłymi łąkami. Wzdłuż zachodniego brzegu biegnie szosa, a w jego północnej części leży wieś Przystań.

Dojazd: Węgorzewo — Trygort — Przystań.

 

PIECEK (Sapieniec, Spiczaste)

23,6/0 8,4 typ: linowo-szczupakowy A3

Hydrologicznie zamknięte jezioro, wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód.

Brzegi są wysokie i pagórkowate, otoczone polami i łąkami. Przy wschodniej części południowego obrzeża leży wieś Sapieniec.

Dojazd: Pozezdrze — Sapieniec (trasa na Kuty).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.