Jezioro Oświn

OŚWIN

360,3/10,1 3,5 rezerwat typ: linowo-szczupakowy C1

Zanikające jezioro zbliżone kształtem do litery „U”. W jego wschodnim ramieniu lustro wody zmniejszyło się już o przeszło połowę. W południowym brzegu dopływają rzeczka Rawda z jeziora Rydzówki i rzeczka Ruda połączona z Kanałem Mazurskim. Z północnego krańca zachodniego ramienia jeziora wypływa rzeczka Oświnka. Na jeziorze leży sześć wysp, cztery z nich tkwią już obecnie w mokradłach i bagnach. Jezioro wraz z wyspami i otaczającymi je bagnami tworzy rezerwat faunistyczny.

Brzegi są zupełnie rozmyte, podmokłe, tylko środkowa część zachodniego pagórkowata i sucha. Między ramionami jeziora leży PGR Czarny Ostrów.

Dojazd: Węgorzewo — Perły — Biedaszki i stąd polną drogą na północny zachód do zbliżenia z jeziorem.

 

PNIEWSKIE (Pniewo)

46,3/0 2,1 typ: linowo-szczupakowy C3

Zbiornik, wydłużony z północy na południe, leży na zachodnim obrzeżu jeziora Mamr i jest z nim połączony rowem.

Płaskie brzegi są otoczone łąkami; na zachodnim leży PGR Pniewo. Dojazd: Węgorzewo — Trygort — Przystań — Pniewo.

 

RYDZÓWKA (Duże Leśniewo, Sarnie)

490,3/10,3 16,7 typ: leszczowy C2

Owalne jezioro ułożone na osi północ-południe. Przepływa przez nie Kanał Mazurski, który dopływa przy południowym krańcu, uchodzi z północnego. W północnej części wschodniego brzegu wpada rzeczka Rawda, do południowego dopływa strumyk z jeziora Surwili. Na Rydzówce leżą cztery wyspy: Ostrów Wielki (przy północno-wschodnim brzegu), Długi Ostrów i Mała Kępa (w środkowej części jeziora) oraz Trzonkowy Ostrów (przy południowo-zachodnim brzegu). Wyspy oraz wąski półwysep są objęte ochroną rezerwatową w celu ochrony miejsc lęgowych ptaków.

Brzegi wschodni i zachodni są strome, pozostałe płaskie. Dookoła rozciągają się pola uprawne i łąki. Zachodnim brzegiem biegną drogi i tam leży PGR Rydzówka.

Dojazd: Węgorzewo — Trygort — Leśniewo — Rydzówka.

 

RYDZÓWKA MAŁA

6,1/0 5,0 typ: linowo-szczupakowy C2

Wydłużone (oś wschód — zachód), hydrologicznie zamknięte jeziorko leży na obrzeżu jeziora Rydzówki.

Płaskie brzegi są otoczone polami i łąkami.

Dojazd: Węgorzewo — Trygort — Węgielsztyn i tą szosą aż do rozwidlenia. Stąd szosa na południowy zachód prowadzi do kolonii Węgielsztyna, a dalej polna droga (przez mostek na Rawdzie) do jeziora.

 

SILEC

119,6/0 14,0 typ: leszczowy C3

Okrągławy zbiornik z niewielką okrągłą zatoką w części północno-zachodniej ; z zatoki wypływa rzeczka Liwna. Do jeziora doprowadza wodę strumyk z Jeziora Długiego k/Solanki.

Wokół pagórkowatych, wysokich i odcinkami stromych brzegów rozciągają się pola uprawne i łąki. W pobliżu południowo-wschodniego brzegu leży wieś Silec, zaś w środkowej części zachodniego — Młynowo.

Dojazd: Kętrzyn — Nowa Różanka — Siniec — Solanka — Młynowo lub z Solanki drogą gruntową na północny wschód do Silca (odległość około 2000 m).

 

SURWILE

15,0/0 5,0 typ: linowo-szczupakowy C3

Owalne jezioro ułożone na osi północ-południe. Odpływa z niego strumyk do jeziora Rydzówki.

Brzegi są wysokie, strome lub łagodnie wzniesione, tylko północna część zachodniego brzegu płaska. Na wysokich brzegach leżą pola i łąki, na płaskiej części rośnie las.

Najbliższa osada — PGR Surwile znajduje się około 500 m na południowy wschód.

Dojazd: Węgorzewo — Trygort — Przystań — Kamionek — PGR Surwile i dalej polną drogą na północ i zachód.

 

WĘGIELSZTYŃSKIE

85,6/0 2,0 hodowlane C2

Okrągłe jezioro, z którego odpływa strumyk do rzeczki Rawdy. Wysokie i strome brzegi są otoczone polami i skrawkami łąk. Dookoła jeziora biegną polne drogi; na wschodnim brzegu leży PGR Węgielsztyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.