ARKLICKIE
58,2/0,2 2,0 typ: linowo-szczupakowy B2
Jest to zbiornik nieco wydłużony z północy na południe. W jego północnym krańcu leży niewielka, płaska wysepka. Z jeziora wypływa strumyk, prowadzący wodę poza granice kraju.
Otoczenie płaskich i podmokłych obrzeży od strony zachodniej i południowej stanowią lasy i zagajniki, od północy pola uprawne i zabudowania; przy brzegu wschodnim biegnie droga, a tuż obok niej — nasypem — linia kolejowa. W sąsiedztwie akwenu położone są wsie: przy brzegu północnym, w jego części wschodniej — Mołtajiny, w części zachodniej — Arklity, na brzegu południowo-wschodnim Markuzy.
Dojazd: Kętrzyn — Barciany — Bobrowo — Markuzy — Mołtajny — Arklity.
DŁUGIE k/Solanki (Siniec Wielki)
30,6/0 29,9 typ: leszczowy C3
Jezioro mocno wydłużone z północnego wschodu na południowy zachód. Wypływa z niego strumyk do jeziora Silca.
Obrzeże jest wysokie lub łagodnie wzniesione, tylko w części południowo-zachodniej płaskie i podmokłe. Od strony południowej oraz przy obu krańcach zbiornika rozciągają się kompleksy leśne, na brzegu północnym znajdują się pola uprawne i łąki. W odległości około 1000 m na północny zachód leży wieś Solanka.
Dojazd: Kętrzyn — Nowa Różanka — Siniec — Solanka. Stąd na południowy zachód biegnie droga gruntowa do jeziora.
Zbiornik leży w ładnej okolicy, z dala od większych osiedli ludzkich. Można tu znaleźć dobre miejsca na biwaki.
JASNA WODA (Kaudyty)
7,0/0 typ: linowo-szczupakowy B3
Niewielkie jeziorko, nieco wydłużone z północy na południe. Wypływa z niego strumyk prowadzący wodę do rzeki Sajny.
Obrzeże uformowane jest wysoko, od strony wschodniej wznosi się nawet stromo, tylko przy obu krańcach zbiornika jest płaskie. Otoczenie stanowią pola uprawne i łąki, jedynie przy brzegu wschodnim ciągną się wąskim pasem drzewa i krzewy. W pobliżu południowego brzegu znajduje się wieś Trzeciaki.
Dojazd: Reszel — Gudniki (trasa na Korsze) i dalej drogą gruntową przez pola i las na wschód do wsi Trzeciaków (około 2000 m).
JEGŁAWSKIE
11,9/0 C2
Jeziorko nieco wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. Rów odprowadza z niego wodę do rzeki Omęt.
Otaczające wybrzeże jest wysokie, na przemian wznosi się łagodnie lub stromo. Wokół rozciągają się pola uprawne i łąki. Przy brzegu wschodnim leży wieś Stare Jegławki.
Dojazd: Kętrzyn — Barciany — Stare Jegławki (trasa Barciany — Węgorzewo).
KINKAJMSKIE
95,5/0 około 2,0 typ: linowo-szczupakowy A2
Jezioro o przełamanej osi, rozciągające się z północnego zachodu na południe. Mocno zarośnięta część północno-zachodnia jest wydłużona i węższa, południowa szersza i owalna.
Akwen ma brzegi płaskie, miejscami pagórkowate, otoczone podmokłymi łąkami oraz polami uprawnymi, a od południowego zachodu pokryte niewielkimi połaciami lasu i kępami krzaków. W środkowej części zachodniego brzegu jezioro łączy się rowem z rzeką Pisą, z północno-zachodniego krańca wypływa rów do rzeki Łyny. W pobliskiej okolicy leży wieś Czerwona Górka, w środkowej części wschodniego brzegu — wieś Kinkajmy. Dojazd: Bartoszyce — Kinkajmy (trasa na Kętrzyn).
MAŻAŃSKIE (Mazan)
15,6/0 2,5 typ: linowo-szczupakowy C3
Jest to hydrologicznie zamknięty zbiornik o kształcie owalu, nieco wydłużonego z południowego zachodu na północny wschód.
Płaskie lub pagórkowate brzegi są okolone łąkami i polami uprawnymi. W odległości około 1500 m na południe leży wieś Mażany. Jezioro położone jest tuż przy szosie (po jej północnej stronie), na trasie Nowa Różanka — Radzieje.
Dojazd: Kętrzyn — Nowa Różanka i dalej na Radzieje.
OKRĄGŁE k/Sińczyka (Siniec Mały)
11,1/0 19,0 typ: leszczowy C3
Dość ładne, hydrologicznie zamknięte jezioro, zbliżone kształtem do koła. Łagodnie wznoszące się brzegi okolone są lasem. W odległości około 300 m na zachód znajduje się wieś Sińczyk.
Dojazd: Kętrzyn — Nowa Różanka — Siniec — Sińczyk (trasa na Solankę). Stąd na wschód biegnie przez las dróżka prowadząca do jeziora.
W atrakcyjnej widokowo okolicy są dobre miejsca biwakowe.