Jezioro Głębokie

GŁĘBOKIE k/Głębocka (Gląbock)

91,2/0 12,0 typ: leszczowy

Zbiornik ma kształt wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. Z jego północno-wschodniego krańca wypływa rzeczka Stradyk (Korniewka). Brzegi środkowej części jeziora są wysokie i strome, pozostałe płaskie i podmokłe. Otoczenie akwenu stanowią głównie pola uprawne i łąki, a przy północnym krańcu mokradła i trzęsawiska. Przy południowej części zachodniego brzegu leży wieś Głębock.

Dojazd: Górowo Iławeckie — Kandyty — Lelkowo-Sówki — Głębock.

Około 1400 m na północ od jeziora przebiega granica państwa.

GOROWSKI STAW POŁUDNIOWY

7,9/0

Hydrologicznie zamknięte jeziorko, zbliżone kształtem do trójkąta równobocznego.

Leży ono wśród lasów, około 1750 m na północny zachód od Górowa Iławeckiego; brzegi są płaskie lub łagodnie wzniesione.

GÓROWSKI STAW PÓŁNOCNY

9,8/0

Hydrologicznie zamknięty zbiornik, wydłużony ze wschodu na zachód. Otoczenie łagodnie wzniesionych brzegów stanowią lasy. Jezioro leży około 2200 m na północny zachód od Górowa Iławeckiego.

JESIONOWY STAW 18,3/0

Północna część jeziora wydłuża się ze wschodu ma zachód, południowa leży na osi północ — południe. Jesionowy Staw łączy się rowami z jeziorami Mintami i Stróżnym Południowym oraz rzeczką Stradykiem.

Jezioro leży w lesie; brzegi ma łagodnie wzniesione. Najbliższą miejscowością są Pareżki (około 2500 m na południe).

Dojazd: Górowo Iławeckie — Dęby — Orsy — Pareżki. Stąd polno-leśna droga prowadzi na północ i północny zachód do jeziora.

MINTY

18,6/0

Jezioro wydłużone z północy na południe, w północnej części nieco szersze niż w południowej. Łączy się ono strumykiem z rzeką Wałszą.

Płaskie brzegi są otoczone lasami, koło północnego krańca jeziora podmokłymi. Najbliższa miejscowość Dzikowo Iławeckie znajduje się około 1200 m na południe.

Dojazd: Górowo Iławeckie — Wągniki — Zięby — Reszkowo.

ORNECKI STAW

5,9/0 typ: linowo-szczupakowy

To niewielkie wydłużone jeziorko dłuższą oś ma przełamaną z zachodu na południowy wschód. Ze zbiornika wypływa strumyk odprowadzający wodę do rzeki Drwęcy Warmińskiej. Na płaskich brzegach rozpościerają się pola uprawne i łąki. Jezioro leży na południowo-wschodnich peryferiach Ornety. Przy brzegu zachodnim biegnie droga.

 

POTARY (Potar)

15,2/0 typ: linowo-szczupakowy

Zbiornik o owalnym kształcie, nieco wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. W południowym krańcu znajduje się zatoka. Z jeziora wypływa strumień odprowadzający wodę do rzeki Drwęcy Warmińskiej. Wylot jego znajduje się w zachodniej partii północnego brzegu. Brzegi są przeważnie płaskie i podmokłe, tylko od strony południowo-wschodniej wznoszą się wysoko. Bezpośrednie otoczenie jeziora stanowią kompleksy leśne i podmokłe łąki. Zbiornik leży w całkowicie odludnej okolicy, około 3000 m na północ od wsi Bugów.

Dojazd: Lidzbark Warmiński — Ignalin — Runowo i dalej drogą gruntową na zachód do wsi Bugów. Stąd droga przez pola i las prowadzi na południe (odcinek ten liczy około 3200 m) do jeziora.

Biwakowanie jest możliwe w południowej części wschodniego brzegu.

RESZKOWSKIE

10,3/0

Jezioro wydłużone z północy na południe, położone wśród pól uprawnych, połączone strumykiem z rzeką Wałszą.

Brzegi są wysokie i pagórkowate, tylko przy krańcach płaskie. Na

wschodnim brzegu leży wieś Reszkowo.

Dojazd: Górowo Iławeckie — Wągniki — Zięby — Reszkowo.

 

STRÓŻNE POŁUDNIOWE

5,8/0

Jest to wydłużone jezioro (oś północny wschód — południowy zachód) o rozbudowanej linii brzegowej, która tworzy dwie zatoki w północnym brzegu i jedną w południowej. Strumyki łączą akwen z rzeką Wałszą i jeziorem Jesionowym Stawem, rów z Jeziorem Stróżnym Północnym.

Pagórkowate brzegi — łagodnie wzniesione, a miejscami płaskie — są otoczone lasem. Około 400 m na południe leży wieś Okonek.

Dojazd: Górowo Iławeckie — Kandyty — Stega Mała — Włodkowo — Okonek. Około 250 m za Okonkiem od szosy skręca na północ leśna dróżka do jeziora.

 

STRÓŻNE PÓŁNOCNE 5,9/0

Jeziorko wydłużone z północnego wschodu na południowy zachód, o rozbudowanej linii brzegowej; w zachodnim brzegu znajdują się trzy niewielkie zatoki. Rów łączy Stróżne Północne ze Stróżnym Południowym. Łagodnie wzniesione brzegi są otoczone lasami.

Dojazd: Górowo Iławeckie — Kandyty — Stega Mała — Włodkowo — Okonek. Około 250 m na północ przed Okonkiem od szosy skręca w las dróżka do jeziora.

 

ŚWIDNIK 13,0/3,1

Jezioro wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód; wypływa z niego strumyk do rzeki Łyny. W południowej części jeziora znajduje się owalna, zalesiona wyspa.

Brzegi na krańcach są płaskie, z innych stron łagodnie wzniesione. Otoczenie stanowią pola i łąki oraz kępy drzew i krzewów. Wzdłuż brzegów południowego i wschodniego biegną szosy.

Dojazd: Bartoszyce — Tolko — Wyręba.

 

TAWTY (Tawtowo, Tauty)

83,8/0 4,7 typ: sandaczowy

Jest to bardzo malownicze jezioro, wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. Ze zbiornika wypływa potok Tawty. Wysokie i miejscami strome brzegi porośnięte są lasem, tylko w północno-wschodniej części na płaskim brzegu leżą pola uprawne i łąki. W odległości około 1000 m na północny wschód jest położona wieś Glebisko. Przy zachodnim brzegu akwenu biegnie leśna droga.

Dojazd: Orneta — Henrykowo — Glebisko. Stąd droga gruntowa prowadzi na południowy zachód — do jeziora. Zbiornik leży z dala od osiedli w bardzo atrakcyjnym dla turystów otoczeniu, zapewniającym dobre miejsca na biwaki.

 

WIELOCHOWSKIE

56,8/0 14,5 typ: leszczowy C3

Owalny zbiornik, nieco wydłużany z północy na południe, połączony rowem z rzeką Łyną. Wokół wysokich i dość stromych brzegów rozciągają się pola uprawne. Przy brzegu wschodnim, w jego północnej części leży wieś Wielochowo. Wzdłuż tego brzegu przebiega szosa.

Dojazd: Lidzbark Warmiński — Wielochowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.