Położenie geograficzne
Mazury to region leżący w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Obejmuje on tereny Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego. Od południa obszar ten ograniczony jest Niziną Mazowiecką. Klimat pojezierzy należy do jednych z najchłodniejszych i najwilgotniejszych w Polsce. Roczna suma opadów utrzymuje się tu na bardzo wysokim poziomie. Zima w tym regionie jest długa oraz mroźna, z kolei lato krótkie, ale słoneczne. Wiąże się to z niedługim okresem wegetacyjnym, wynoszącym niewiele ponad 190 dni.
Nie bez powodu Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Ich liczba wraz z łączącymi je kanałami wynosi nawet więcej, bo około 4 tysięcy (w tym liczba jezior o powierzchni powyżej 1 ha to 2700). Również ze względu na dużą ilość szlaków wodnych jest to raj dla sympatyków sportów wodnych i żeglarzy. Największym jeziorem Mazur i jednocześnie Polski, jest Jezioro Śniardwy (jego powierzchnia to 113,8 km²), najdłuższym Jeziorak, a pod względem objętości – Mamry (1013 mln m³) W sumie pojemność jezior mazurskich równa się ¼ zasobu ogółu wód polskich jezior.
Mazury charakteryzują się także zróżnicowaną rzeźbą terenu. Spotykane są głównie ciągi moren czołowych trzech głównych faz zlodowacenia bałtyckiego (tzw. jęzor mazurski), z licznymi wzgórzami morenowymi, kemami, ozami, a na południu polami sandrowymi. Najwyższym szczytem Mazur jest Dylewska Góra, usytuowana na wysokości 312 m n.p.m.
Na obszarze Mazur znajdują się jedne z najcenniejszych kompleksów przyrodniczych. Dla ich zachowania powstał Mazurski Park Krajobrazowy. Ponadto na terenie Mazur znajduje się 114 rezerwatów przyrody.