Kultura ludowa

Kultura ludowa

Kultura ludowa Mazur jest po części połączeniem kultury polskiej i litewskiej, niemieckiej, ukraińskiej oraz rosyjskiej. Na ukształtowanie jej miało wpływ wiele czynników społecznych, historycznych i geograficznych – np. sąsiedztwo Warmii. Kultura mazurska jest w większości związana z religią i modlitwą. Mazurzy zachowali wiele elementów i zwyczajów katolickich. Popularnym zwyczajem było całowanie śpiewnika tuż po jego zamknięciu, a w szczególności gdy upadł.

Zarówno na Warmii i Mazurach nazywano „dwunastkami” dwanaście dni pomiędzy Bożym Narodzeniem, a świętem Trzech Króli, które to dni miały przepowiadać przyszłość i określać pogodę, jaka będzie panować w każdym, poszczególnym miesiącu nadchodzącego roku:

– „Kiedy w Boże Narodzenie panuje piękna pogoda, następujący po nim rok przyniesie dużo dobrego i pięknego zboża.“

– „Ponoć spełniają się sny, jakie ma się pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.“

Z „dwunastkami“ wiązały się także liczne zakazy:

– „W ciągu dwunastek nie wolno było wymieniać imienia wilka i jeść grochu oraz fasoli, bo groziło to wrzodami oraz prząść – kto naruszył ten zakaz, temu wilk porwie owce.“

W ostatni dzień roku urządzano tzw. „psotowanie“. Zatykano wtedy kominy i malowano szyby. W mazurskiej kulturze występowało wiele demonów, mieszkających w lasach i na bagnach. Diabły przybierały kształty zwierząt. Wierzono także w czarownice, które miały rzucać uroki na zwierzęta i dzieci oraz kraść mleko. Ich złym urokom zapobiegano nosząc czerwone wstążki lub licząc wspak jednocześnie spluwając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *