Jezioro Mamry
Jezioro Mamry leżące w województwie warmińsko- mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, jest jednym z największych jezior w Polsce. Jest to jezioro polodowcowe, morenowe, o wymiarach 20 x 12 km. Powierzchnia zespołu jezior Mamry wynosi 10450 ha. Same Mamry właściwe liczą 2504,4 ha. Głębokość maksymalna to 43,8 m; średnia 11,7 m. Lustro jeziora usytuowane jest na wysokości od 115,8 do 116,3 m n.p.m.
Dno zbiornika jest piaszczyste i muliste, występują liczne zagłębienia i wypłycenia. Północna część jeziora jest głębsza. Dno porasta roślinność wynurzona i ramienice. Brzegi jeziora są raczej niskie, płaskie, podmokłe, otoczone mokradłami i częściowo porośnięte lasem.
Na obszarze akwenu znajdują się 33 wyspy, o łącznej powierzchni 213 ha. Niektóre z zatok Mamr właściwych noszą nazwy odrębnych jezior np. Przystań lub Mamry Małe. Największą wyspą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest wyspa Upałty o powierzchni 67 ha, należąca do części Mamr Właściwych (Północnych). Występują tam dęby, buki, topole, klony i lipy. Wyspa jest przystosowana do zwiedzania, po wyznaczonych ścieżkach turystycznych. Wyspa Upałty łącznie z pobliskimi (Sosnówką, Piramidową) należą do rezerwatu krajobrazowo-ornitologicznego „Wyspy na jez. Mamry i Kisajno“. Na wyspach gniazdują gatunki ptaków takich jak: kormoran czarny, czapla siwa, łabędź niemy i mewa śmieszka oraz kilka gatunków rybitw, kaczek i perkozów.
Przez jezioro biegnie trasa żeglugowa z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Pisza. Rzeką wypływającą z Mamr jest Węgorapa.