BARTĘŻEK
377,9/7,4 15,0 typ: sandaczowy C3
Jezioro to, położone w bardzo malowniczej okolicy, jest mocno wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód; ma urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami. Na plosie zbiornika znajduje się siedem wysp: dwie — największe z nich, o wysokich brzegach i powierzchni porośniętej drzewami, leżą w północno-zachodniej części jeziora. Bartężek jest połączony rowami z jeziorami Rudą Wodą i Tardzkim.
Wysokie, górzysto ukształtowane wybrzeże odcinkami stromo spada do lustra wody. Od strony północno-zachodniej oraz przy południowej części zachodniego brzegu rozciągają się lasy, z innych stron pola uprawne i łąki. Przy zachodnim brzegu leży wieś Winiec, zaś w odległości około 500 m od południowego krańca akwenu — Tarda; przy północnej części wschodniego brzegu — Szczuplinki.
Dojazd: koleją do przystanku Tarda (trasa Ostróda — Morąg) lub szosą — Miłomłyn — Tarda.
Tereny bardzo atrakcyjne widokowo i turystycznie, wiele miejsc nadających się na biwaki, szczególnie w odludnej partii północno-zachodniej.
BUDWICKIE (Budwity)
45,1/0 8,0 typ: linowo-szczupakowy C2
Zbiornik ten wydłużony z północy na południe łączy się szerokim rowem przy północnym krańcu z Kanałem Elbląskim. Wysokie brzegi są otoczone polami uprawnymi i łąkami. W odległości około 300 m na południe leży wieś Budwity.
Dojazd: Małdyty — Gumniska Wielkie — Budwity lub koleją do przystanku Budwity (trasa Morąg — Malbork).
EWINGI (Zalewskie)
490,4/0 3,0 typ: sandaczowy B3
Jest to okrągławy akwen z wąską i mocno wydłużoną na południe zatoką przy południowo-wschodnim brzegu. U krańca tej zatoki znajduje się wlot do kanału, który łączy Ewingi z najdalej na północ wysuniętą partią Jezioraka. Z jeziorem Pozortami Ewingi łączą się rowem. Ewingi są wypłycone, mocno zarośnięte roślinnością wodną. Zupełnie płaskie brzegi są otoczone podmokłymi łąkami i moczarami. Przy północnej części wschodniego brzegu leży Zalewo, a w pobliżu brzegu południowego wieś Koziny.
GĘBIN (Gemben, Gembin)
13,1/0 około 4,0 typ: linowo-szczupakowy B3
Ten bardzo atrakcyjny widokowo zbiornik, nie posiadający żadnych połączeń wodnych, jest wydłużony z północnego wschodu na południowy zachód. Jego obrzeża uformowały się na ogół płasko, tylko zachodni brzeg wznosi się wysoko ponad lustro wody. Również środkowa część wschodniego brzegu jest pagórkowata. Otoczenie stanowią lasy, od strony wschodniej podmokłe. W odległości około 2100 m na południowy zachód jest położona wieś Mortąg. Wzdłuż zachodniego brzegu przebiega dróżka.
Dojazd: Zalewo — Jerzwałd — Mortąg. Stąd prowadzi droga gruntowa przez pola i las w kierunku północno-wschodnim do samego brzegu jeziora.
W malowniczym otoczeniu zbiornika, z dala od większych osiedli ludzkich, jest wiele dobrych miejsc biwakowych.
KĘTY (Kąckie)
90,4/0 17,6 typ: sielawowy C3
Malowniczy akwen, wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód, połączony rowami z jeziorami Młyńskim i Wodziańskim. Brzegi zbiornika są na ogół wysokie i odcinkami strome, tylko w środkowej części wschodniego — uformowane płasko. Tu znajdują się podmokłe łąki; z innych stron ciągną się pola uprawne. Przy brzegu zachodnim leży wieś Kęty. W jej pobliżu znajduje się niewielka kępa leśna.
Dojazd: Małdyty — Plękity (trasa na Miłomłyn) i dalej drogą gruntową na zachód do wsi Klonowego Dworu. Stąd prowadzi droga przez pola na południowy zachód i południowy wschód do Kęt.
KIERSICKIE k/Kiersit (Kierszyty)
20,9/0 typ: linowo-szczupakowy B2
Hydrologicznie zamknięte jezioro, wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód.
Brzegi w części południowo-wschodniej są wysokie i strome, pozostałe łagodnie wzniesione. Otaczają je pola, łąki i kępy drzew; na południowo-zachodnim brzegu leży wieś Kiersity. W jeziorze występują przyduchy.
Dojazd: Pasłęk — Jelonki — Rychliki — Rejsyty i dalej polną drogą (około 2300 m) do Kiersit.
ŁĘG (Niedźwiedzie Duże)
20,7/0,6 C2
Bardzo atrakcyjny widokowo zbiornik, wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. Dobrze rozwiniętą linię brzegową urozmaicają liczne małe zatoczki. W środkowej części plosa przy południowym brzegu leży wyspa, wznosząca się dość wysoko ponad lustro wody. Do Łęgu dopływa rów e jeziora Rudej Wody.
Pagórkowate brzegi zbiornika okolone są lasami, jedynie przy wschodnim krańcu znajduje się niewielki obszar łąk. Jezioro jest położone w bezludnej okolicy, w odległości około 1500 m na wschód od Małdyt i blisko 2200 m na północ od wsi Wilamowa.
Dojazd: z Wilamowa drogą gruntową na północny zachód (przy cmentarzu) do przejazdu kolejowego. Około 120 m za tym przejazdem znajduje się rozwidlenie dróg. Stąd około 400 m na wschód, a następnie droga skręca na północ i prowadzi nad jezioro.
Bardzo malownicze okolice zbiornika, położone z dala od osiedli ludzkich, zapewniają dobre warunki biwakowania.
MŁYŃSKIE (Młynki)
8,9/0 około 5,0 typ: linowo-szczupakowy C3
Niewielki zbiornik wydłużony z północnego wschodu na południowy zachód. Doprowadza do niego wodę rów z jeziora Kęt, wypływa strumyk do Wajgartu. Wybrzeże jest na ogół górzyste, wysokie i odcinkami strome, tylko część południowa płaska. Tu rozciągają się łąki, z innych stron jezioro okalają lasy. W odległości około 600 m na zachód leży wieś Janiki Wielkie.
Dojazd: Zalewo — Janiki Wielkie (trasa na Jaśkowo). W malowniczej okolicy jeziorka są dobre miejsca na biwaki.
MOTŁAWA MAŁA
13,7/0 12,4 B3
Jezioro wydłużone z północnego wschodu na południowy zachód, w północnym krańcu połączone przewężeniem z Motławą Wielką.
Wysokie, miejscami strome brzegi są otoczone lasem. Brzegami biegną drogi; przy południowym krańcu znajduje się leśniczówka Danielówka. Najbliższa wieś Przezmark leży około 1200 m na północny wschód.
Dojazd: Morąg — Zalewo — Przezmark. Z Przezmarka polną drogą, brzegiem Motławy Wielkiej (około 1500 m).