PIŁACKIE (Pilaki)
9,9/0 2,4 typ: linowo-szczupakowy B2
Okrągłe jeziorko położone koło wsi Piłak Wielkich. Wypływa z niego rów do rzeki Gołdapy. Łagodnie wzniesione brzegi są otoczone polami. Dojazd: Węgorzewo — Stręgiel — Gębałka — Piłaki Wielkie.
POZEZDRZE (Zofiówka)
122,5/0 4,0 typ: sandaczowy A3
Jezioro wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. Z północnego krańca wypływa rzeczka Sapina do jeziora Stręgla, we wschodnim brzegu wpada rzeczka Wilkus z jeziora Wilkusa.
Zachodni brzeg jest wysoki i miejscami stromy, pozostałe płaskie; południowo-wschodni, szczególnie koło ujścia Wilkusa — podmokły. Jezioro otaczają pola uprawne i łąki, w najniższych miejscach mokradła i torfowiska. Z trzech stron jeziora biegną drogi.
Dojazd: z Pozezdrza szosą na Przerwanki.
ROMINTY
15,0/0 1,3 typ: linowo-szczupakowy A2
Jezioro wydłużone z. północnego zachodu na południowy wschód, połączone rowem z jeziorem Stręglem i systemem rowów z Głęboką Kutą.
Brzegi są płaskie, rozlane, niedostępne, z wyjątkiem południowo-wschodniego. Około 1300 m na południe leży wieś Stręgielek, około 500 m na zachód przebiega szosa Stręgiel — Stręgielek. Do brzegów jeziora nie prowadzą żadne drogi.
SMOLAK k/Gołdopiwa
7,0/0 5,1 typ: karasiowy B3
Hydrologicznie zamknięte, wydłużone jeziorko leży między jeziorami Krzywą Kutą i Białą Kutą a Gołdopiwem, około 150 m na północ od szosy na trasie Przerwanki — Jakunówko.
Brzegi północnej części są wysokie, południowej płaskie lub łagodnie waniesione. Zbiornik jest położony wśród lasów, dookoła znajdują się dobre tereny na obozowiska.
STRĘGIEL
404,9/4,4 12,5 typ: sandaczowy A2
Owalne jezioro (oś północny wschód — południowy zachód) z trzema zatokami. Największa z nich znajduje się we wschodnim brzegu; tu Stręgiel łączy się rowami ze Stręgielkiem Małym, Romintami i Głęboką Kutą. U podstawy zatoki leży wyspa o wysokich i stromych brzegach. Od południa wpada do jeziora rzeczka Sapina. Zatoka południowo-wschodnia zwęża się ku zachodowi i wreszcie łączy się z jeziorem Święcajtami. Do północno-zachodniej wprowadza wodę rów z jeziora Łupinka. Od północy systemem rowów i kanałów Stręgiel łączy się rzeką z Gołdapą.
Brzegi, na ogół wysokie i pagórkowate, są otoczone łąkami, polami i od południa — kępami lasu. Przy brzegach północnym, wschodnim i południowo-zachodnim biegną szosy, koło połączenia ze Święcajtami leży wieś Ogonki. Na północno-wschodnim brzegu Stręgiel.
Dojazd: Węgorzewo — Stręgiel lub Węgorzewo — Ogonki.
STRĘGIELEK MAŁY
34,4/0 6,8 typ: sandaczowy A3
Owalne jezioro (oś północny zachód — południowy wschód) połączone rowami z jeziorami Stręglem i Białym k/Stręgielka.
Brzegi są płaskie, z wyjątkiem północno-zachodniego i południowo-wschodniego. Otoczenie stanowią pola i łąki. Około 400 m na południowy wschód leży wieś Stręgielek.
Dojazd: Węgorzewo — Stręgiel — Stręgielek.
SZTYNORCKIE (Kamionkowskie)
47,3/0 3,1 typ: linowo-szczupakowy A3
Jezioro leży na wielkim półwyspie między Mamrami a Łabapem i Darginem. Z Łabapem łączy się rowem. Nieco wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód, we wschodniej części ma półokrągłą zatokę.
Brzegi są płaskie lub łagodnie wzniesione. Dookoła biegną drogi; przy północno-wschodnim brzegu leży PGR Sztynort. Otoczenie stanowią pola i łąki.
Dojazd: Pozezdrze — Harsz — Sztynort (mostem przez jezioro i wyspę Kirsajty).
ŚWIĘCAJTY k/Węgorzewa (Święte)
869,4/4,8 28,0 typ: sielawowy A3
Jezioro wydłużone ze wschodu na zachód z dużą zatoką w północnym brzegu i trzema mniejsizymi w południowym. Należy ono do kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Południowo-zachodnia zatoka zwęża się ku końcowi i przechodzi w przewężenie — kanał łączący Swięcajty z Mamrami (przez zatokę Mamr — Bodmę). Naprzeciw zatoki leży na plosie — płaska, porośnięta krzewami — Wyspa Kocia. Do środkowej z południowych zatok wpada strumyk .z jeziora Lemiętu. We wschodnim krańcu Swięcajty łączą się z jeziorem Stręglem. Rów z jeziora Harszu dopływa niedaleko od podstawy południowo-wschodniej zatoki. Przy wschodniej części północnego brzegu leży druga z wysp.
Brzeg północny i środkowa część południowego są wysokie i miejscami strome, inne brzegi płaskie lub łagodnie wzniesione. Jezioro otaczają pola uprawne i łąki; na środku północnego brzegu rośnie kępa lasu. U wschodniego krańca jeziora leży wieś Ogonki, u zachodniego Kai. Wzdłuż brzegów biegną szosy i drogi.
Dojazd: Węgorzewo — Ogonki lub Węgorzewo — Kai.
WARNIAK
38,4/0 3,7 hodowlane A3
Wydłużone jezioro (oś północny wschód — południowy zachód) leży obok Dgałów — Małego i Wielkiego. Z Wielkim jest połączone rowem.
Brzegi części południowej są pagórkowate, północnej płaskie. Na niskich znajdują się łąki — często podmokłe — i torfowiska, na wyższych pola, łąki i kępy lasu.
Dojazd: szosą Pozezdrze — Pieczarki i przy jeziorze Dgale Wielkim zjazd na polną drogę prowadzącą na północny zachód do osady Nowego Harszu, który leży nad południowym brzegiem Warniaka.
WILKUS
96,5/0 5,6 typ: linowo-szczupakowy A3
Malownicze jezioro wydłużone z północy na południe. Jego północny kraniec skręca na zachód i łączy się krótką cieśniną z jeziorem Brząsem. Przy południowo-zachodnim brzegu znajduje się duża, wydłużona na północny zachód zatoka. Do południowego krańca dopływa rzeka Sapina, która prowadzi tu wodę iz jeziora Gołdopiwa. Na tym odcinku rzeki, między jeziorami, znajduje się śluza.
Obrzeża są pagórkowate, na przemian wysokie i płaskie; od strony wschodniej jezioro przylega do lasu, z pozostałych rozciągają się pola i łąki, odcinkami podmokłe oraz kępy drzew i zagajników. Przy wschodnim brzegu leży wieś Wilkus, tu również ciągnie się droga gruntowa.
Dojazd: Węgorzewo — Pozezdrze — Przerwanki i dalej tą szosą około 1400 m do skrzyżowania z drogą gruntową biegnącą przez las w kierunku północno-zachodnim do wsi Wilkusa.
Jezioro leży ma trasie turystycznej Gołdopiwo — Mamry. Na wschodnim brzegu są dobre miejsca na obozowiska.
WOLISKIE (Walisko)
15,6/0 B3
Niewielkie jezioro położone w Puszczy Boreckiej w rozwidleniu dróg na Lipowo (około 2000 m) i Żywy. Kształt ma owalny (oś północny zachód — południowy wschód). Ze wschodniego brzegu wypływa strumyk do jeziora Łękuka k.Lipowa.
Brzeg południowy jest wysoki, północny płaski, pozostałe łagodnie wzniesione.
ŻABIŃSKIE (Żabinki, Żabinek)
40,1/0 42,5 typ: sielawowy B2
Jezioro wydłużone ze wschodu na zachód. Wschodnia część jest okrągła, zachodnia — wąska, a ku zachodowi zwęża się jeszcze bardziej i łączy z jeziorem Gołdopiwem.
Brzegi na ogół wysokie i dość strome; zachodni akwen otaczają lasy, na innych brzegach pola i łąki, na niskim północno-wschodnim — podmokłe. Około 400 m na południe od wschodniego akwenu znajduje się wieś Zabinki.
Dojazd: Kruklanki — Jeziorowskie — Jasieniec i stąd szosą na północ do mostu na przewężeniu między Gołdopiwem a Jeziorem Żabińskim lub na północny wschód do Żabinek.