Jezioro Oleckie Wielkie – opis
Jezioro w liczbach
typ jeziora – Sielawowe
pow. jeziora / pow. wysp
227 ha / 0 ha
maks. głęb. / średnia głęb.
45.2 m / 16.7 m
długość jez. / szer. jez.
4.86 km / 1.11 km
wysokość n.p.m.
156.8 m.n.p.m.
długość lini brzegowej
10.95 km
klasa czystości wody
III 1996
województwo / gmina
warmińsko-mazurskie / Olecko
Jezioro Oleckie Wielkie (Olecko Duże, niem.: Grosser Oletzkoer See, Treuburger See)
położone na Pojezierzu Mazurskim, na wschodnim skraju mezoregionu Pojezierze Ełckie, w dorzeczu Legi.
Jest to obszar makroregionu Pojezierza Mazurskiego najbardziej wysunięty na wschód. Jezioro zlokalizowane jest na terenie gminy i powiatu Olecko w województwie warmińsko-mazurskim. Nad zachodnim brzegiem jeziora leży miasto Olecko, nad wschodnim – wieś Możne.
Głęboki zbiornik typu rynnowego o stokach stromych z wyjątkiem delty rzeki Legi i najwęższej, południowej części jeziora (Szyjka). Jezioro o wydłużonym kształcie rozciągające się z południowego wschodu na północny zachód.
Od strony Olecka brzegi zbiornika dobrze dostępne. W miejscach otoczonych lasem, na stromych brzegach, również z dobrym dostępem.
Dno piaszczyste, miejscami kamieniste, na znacznych odcinkach przybrzeżnych niedostępne do kąpieli z powodu roślinności przybrzeżnej.
Jeszcze na początku lat 50. XX wieku jezioro zostało określone jako a-mezotroficzne, zawierające około 20% tlenu nad dnem, a przezroczystość wody mierzona 16 września 1951 r. wynosiła 3,5 m.
Jezioro systematycznie zmniejsza swoją powierzchnię. W 1955 jego powierzchnia wynosiła 277,75 ha, dane z 1991 mówią o 205 ha.
Dorzecze: Lega, Ełk, Biebrza, Narew.
Jezioro znajduje się w ciągu biegu rzeki Legi, która łącząc się z rzeką Jegrznią i Ełk wpada do Biebrzy.
Zbiornik typu sielawowego. Można złowić następujące gatunki ryb: węgorz, szczupak, lin, okoń, leszcz, płoć, stynka, ukleja, karp, troć, sum, jazgarz, sporadycznie sieja i sielawa.Ośrodki wypoczynkowe oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego i wodnego mieszczą się głównie w Olecku. Jezioro jest początkiem trasy spływu kajakowego rzeką Legą.