Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen w Giżycku, została wybudowana w latach 1843 – 1855, z rozkazu Fryderyka Wilhelma IV. Budowę rozpoczęto 5 kwietnia 1843 roku. Twierdza miała charakter strategiczny, blokowała przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Pomysłodawcą projektu budowy był generał von Boyen, pruski minister wojny. Poszczególne bastiony noszą nazwy od jego imion: Leopold, Ludwik, Herman oraz od symboli znajdujących się w jego herbie: Recht (prawo), Schwert (miecz), Licht (światło). Nazwę twierdzy- „Feste Boyen” nadano 24 grudnia 1846 r. Układ budowy zakładał wzniesienie twierdzy na planie wieloboku zbliżonego do sześcioramiennej gwiazdy z sześcioma frontami obronnymi.

Twierdza Boyen otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303m, tzw. murem Carnota (mur obronny ze strzelnicami), wysokim na 5 metrów. Zajmuje powierzchnię około 100 ha. Otacza ją sucha fosa oraz wały ziemne. Została przystosowana dla załogi liczącej przeszło 3 tys. żołnierzy. W 1859 roku utworzono garnizon w Giżycku, a od 1902 roku w twierdzy funkcjonowała składnica artyleryjska. Stopniowo powstawały tu arsenały i laboratoria prochowe, schrony koszarowe i budynki ćwiczeń, warsztaty, spichlerze oraz stacja gołębi pocztowych, mieszcząca ich przeszło 700 sztuk.

Po zakończeniu wojny aż do roku 1957 twierdza zajęta była przez Wojsko Polskie, a następnie została przekazana władzom cywilnym. Powstały tu wówczas przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego i nowe budynki, powodujące spore przekształcenia i zniszczenia.

Obecnie Twierdza Boyen przeznaczona jest do zwiedzania. Ponadto na jej terenie funkcjonuje schronisko młodzieżowe, muzeum, klub motocyklowy i płetwonurków. Odbywają się tu również liczne koncerty i festiwale. Najbardziej popularnym jest Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.