Jezioro Śniardwy – opis

Linia brzegowa

Brzegi są bardzo płytkie, częściowo zabagnione, porośnięte sitowiem i tatarakiem, co czyni je trudno dostępnymi. Miejscami strefa sitowia osiąga szerokość 200 m.
Dostęp do lądu często jest utrudniony przez liczne płycizny kamienne i pojedyncze duże głazy tuż pod powierzchnią wody. Nieliczne pomosty, do których można przycumować występują głównie w pobliżu miejscowości o nasilonym ruchu turystycznym.
Wzdłuż kilkudziesięciokilometrowej linii brzegowej niewiele jest plaż czy przerw w trzcinie pozbawionych kamieni, gdzie można bezpiecznie przybić.

Na granicy Jeziora Mikołajskiego i Jeziora Śniardwy znajduje się cieśnina o nazwie Przeczka. Na półwyspie Popielski Róg znajduje się biwak z kilkunastoma miejscami do cumowania łodzi.

Dalej na wschód wolna od kamieni jest Zatoka Łukniańska. Dostęp do brzegu jest bardzo utrudniony poprzez gęstą linię trzcin. W miejscowości Suchy Róg widoczny jest kilkudziesięciometrowy dostęp do brzegu.

Dno jeziora jest jednak bardzo płytkie i usiane kamieniami. Trzeba bardzo uważać przy dopływaniu do brzegu. Na wschód od Suchego Rogu znajduje się bardzo niebezpieczny podwodny półwysep usłany licznymi kamieniami i głazami.

Przed Okartowem na Księdzowskim Rogu znajduje się Stacja Ratownictwa Wodnego.
W okolicach stacji znajduje się kilka kamiennych, bardzo płytkich górek podwodnych.
W północno – wschodniej części jeziora, w zatoce Okartowskiej można przybić do brzegu przy moście kolejowym po lewej stronie.
Szybko rozwijającą się pod względem turystyki jest miejscowość Nowe Guty, ciągnąca się wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Śniardwy. Znajdują się tam liczne pensjonaty, miejsca do biwakowania. Brzeg jest bardzo płytki i usiany drobnymi kamieniami.

Dość bezpiecznie można przybić do pomostu na przeciwko pensjonatu Nowe Guty Pod Żaglami w centralnej części miejscowości. Od Nowych Gut aż po Zatokę Kwik (Wyszki) ciągnie się Kępa Kwiku charakteryzująca się wysoką skarpa. Brzeg ten usiany jest kamieniami a trzcina występuje tylko w nielicznych miejscach.

Z zatoki Kwik poprzez kanał Wyszka można dopłynąć do Jeziora Białoławki.
Przy wejściu do kanału znajduje się dzikie miejsce biwakowe. Półwysep Szeroki Ostrów od Kamiennego Rogu na zachód usłany jest podwodnymi rafami kamiennymi.
Na południowej części półwyspu znajdują się dogodne miejsca do przycumowania.

Na zachód od zachodniej części Szerokiego Ostrowu znajduję się rozległa rafa kamienna, a na południowy zachód bardzo niebezpieczna długa wąska rafa złożona z dużych głazów. Miejsca te są szczególnie niebezpieczne, szczególnie dla żeglarzy skracających sobie drogę na wschodnią część Jeziora Śniardwy.

Na południowo zachodnim brzegu jeziora znajduje się malowniczo położona miejscowość Niedźwiedzi Róg. Dobrze rozwinięta baza noclegowo-wypoczynkowa przyciąga tu wielu turystów. Część z pensjonatów posiada pomosty. W północnej części miejscowości znajduje się stanica wodna na terenie posiadłości państwa Tadeusza i Krystyny Faryj. Przystań stanowi kompleks basenów połączonych z Jeziorem Śniardwy kanałem o długości 200 m.

Głębia jeziora wynosi do 23,4 m

Na zachodnim brzegi Jeziora Śniardwy w miejscowości Popielno znajduje się ośrodek Polskiej Akademii Nauk posiadający port jachtowy.

gatunki ryb

liczne : szczupak, sandacz, okoń, płoć, leszcz, sieja, sielawa, węgorz
pozostałe : lin, karaś, krąp, wzdręga, ukleja,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.