Jezioro Roś – opis

Jezioro Roś – opis

Jezioro w liczbach
typ jeziora – Sielawowe
pow. jeziora / pow. wysp
1887.7 ha / 0 ha
maks. głęb. / średnia głęb.
31.8 m / 8 m
długość jez. / szer. jez.
11.4 km / 0.7 km
wysokość n.p.m.
115.4 m.n.p.m.
długość lini brzegowej
51.6 km
klasa czystości wody
II 2002r
województwo / gmina
warmińsko-mazurskie / Pisz

Jezior Roś położone jest dwa kilometry na północny wschód od miasta Pisz w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro jest zróżnicowane morfometrycznie i dzieli się na trzy, wyraźnie wykształcone części – trzy prawie równoległe rynny połączone łagodnymi zakolami.
Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Jezioro ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno-kanałowych z innymi jeziorami.

Do północnego krańca jeziora wpływa rzeka Wilkus, która łączy jezioro Roś z jeziorem Kocioł. Na wschodnim brzegu uchodzi Kanał Jegliński, łączący jezioro Roś poprzez jezioro Seksty z jeziorem Śniardwy. Także we wschodniej części jeziora znajduje się ujście rzeki Pisy.
Do jeziora wpadają także niewielkie rzeczki Konopka i Święceń, a także wiele drobnych cieków odprowadzających wodę z okolicznych bagien.

Występują tu dwie zatoki: Rudzka i Bylicka. Pomiędzy częścią centralną a północną jeziora rozciąga się Półwysep Piechowski. Drugi półwysep to Czarny Róg, na którym leży osada o tej samej nazwie.
Roś charakteryzuje się mocno rozwiniętą linię brzegową oraz bogatą rzeźbą dna o podłożu piaszczystym. Brzegi odznaczają się licznymi zatokami i cyplami.

Brzegi jeziora są przeważnie płaskie, niskie i często podmokłe. Jezioro otaczają w większości łąki i pola. Tereny leśne występują na północno – wschodnim krańcu akwenu, oraz w niewielkiej ilości w części północno – zachodniej. Tylko we wschodniej części południowych wybrzeży ciągną się wysokie, strome i zalesione skarpy.

Północne ramię jeziora jest bardzo płytkie i zarośnięte, głębokość nie przekracza tu 1 metra. Największe głębokości jeziora występują w jego centralnej części. Osiągają tu one wielkości powyżej 20m. Wartość największa, będąca maksymalną głębokością jeziora wynosi 31,8 m.
Krańce południowe oraz północno – zachodnie nie przekraczają 15 m. Średnia głębokość jeziora wynosi 8,1 m
Roślinność wodna porasta prawie całą linię brzegową, tworząc miejscami rozległe trzcinowiska.
Na obrzeżach akwenu znajdują się dwie miejscowości – Pisz i Rostki.

gatunki ryb
liczne : szczupak, okoń, płoć, leszcz, sandacz, boleń;
pozostałe : lin, karaś, węgorz, krąp, wzdręga, ukleja, jaź, sieja / bardzo rzadka /

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *